Organizacje społeczne proponują własną ustawę o ochronie sygnalistów
Organizacje społeczne proponują własną ustawę o ochronie sygnalistów
Osoby, które reagują na nieprawidłowości w miejscu pracy (tzw. sygnaliści / ang. whistleblowers) nie mają w Polsce właściwej ochrony prawnej. W październiku 2017 r. rząd zaproponował pewne rozwiązania w ramach projektu ustawy o jawności życia publicznego. Spotkały się one jednak z uzasadnioną krytyką ze strony organizacji obywatelskich, związków zawodowych, organizacji pracodawców i zagranicznych ekspertów. Tom Devine z Whitleblowers International Network propozycje rządowe określił wręcz jako „pułapkę na sygnalistów”.
Już 23 listopada Fundacja im. Stefana Batorego, Forum Związków Zawodowych, Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Instytut Spraw Publicznych, w ramach konsultacji rządowej propozycji przepisów o jawności życia publicznego przedstawiły wstępną wersję projektu obywatelskiej ustawy o ochronie sygnalistów.
Gotowy tekst projektu omówiono 6 kwietnia 2018 r. na seminarium „Ustawa o ochronie sygnalistów w Polsce. Potrzeby, propozycje i standardy”. Wydarzenie było otwarciem społecznych konsultacji tego projektu.
Uwagi można zgłaszać w zakładce >Projekt ustawy< do 21 maja 2018 r.
Projekt ustawy zaprezentowali przedstawiciele koalicji: Konrad Siemaszko z Helsińskiej Fundacja Praw Człowieka, Zbigniew Sagański z Forum Związków Zawodowych, Grzegorz Makowski i Marcin Waszak z Fundacji im. Stefana Batorego.
Standardy ochrony sygnalistów na świecie
Spotkanie było także okazją do rozmowy na temat standardów ochrony sygnalistów na świecie. Omówione zostały przykłady regulacji ustawowych wprowadzone w Szwecji, Holandii i na Słowacji oraz działania na rzecz ich przyjęcia w Polsce. Przybliżony został stan debaty o ochronie sygnalistów w Unii Europejskiej.
O standardach ochrony sygnalistów na świecie mówili: Anna Myers z Whistleblowing International Network, Marcin Gomoła Przewodniczący Komisji ds. Compliance Polsko-Niemieckiej, Janina Mackiewicz z Eurocadres, Pavel Nechala z Transparency International Slovakia, Jan Stappers z WhistleB i Anna Wojciechowska-Nowak z Linii Etyki.
Prezentacje:
Protecting Public Interest. Whistleblowers – Law, democracy and public accountability / Anna Myers, Whistleblowing International Network
WhistleB – system informowania o nieprawidłowościach / Jan Stappers, WhistleB
Working for EU-Wide Whistleblower Protection / Janina Mackiewicz, Eurocadres
Whistleblowers protection is only on paper / Pavel Nechala Transparency International Slovakia
Prezentacja projektu obywatelskiego o ochronie sygnalistów (audio)
Ochrona sygnalistów na świecie